Netradiční a luxusní modelované dorty a recepty

Hiearchie článků

Slavnostní moučníky

Smetanové řezy s jablíčkovu peřinkou
Je lépe připravovat moučník den dopředu a nechat v ledničce rozležet, ale dá se jíst i hned. Tyto trojvrstvé řezy pečeme ve větším pekáči nebo raději na plechu. Ingredience si odměříme čtvrtlitrovým hrnečkem. A příprava tohoto moučníku trvá delší dobu, protože je nutno počkat, až 2 vrstvy vychladnou a teprve potom je možno řezy dotvořit.
TĚSTO:
2 hrnky polohrubé mouky
půl hrnku cukru krupice nebo krystal
1 prášek do pečiva (12 g)
půl hrnku oleje (může být i rozpuštěná Hera nebo máslo, ale ne horké, jen vlažné
1 větší kellímek bílého jogurtu
1 vejce
trocha mléka
SMETANOVÁ VRSTVA
2 měkké netučné tvarohy (po 250 g balené nebo ve vaničce)
2 kelímky zakysané smetany (cca po 200 g)
2 kelímky smetany ke šlehání (po 250 ml)
cca hrnek moučkového cukru - podle chuti
JABLÍČKOVÁ VRSTVA
1 sklenice (750 ml) nastrouhaných sterilovaných jablek nebo cca 1 kg čerstvých jablek.
cca půl hrnku cukru
1 čajová lžička mleté skořice
200 ml studené vody
1 sáček světlého dortového želé od dr. Oetker
Suché ingrdience na těsto smícháme a přidáme mokré. Promícháme a naředíme mlékem tak, aby těsto bylo husté, ale dalo se stěrkou roztírat na pečicím papírem pokrytý plech. Rozestřené těsto dáme péci na cca 150 stupňů do růžova. peče se poměrně krátkou dobu. Upečené vyjmeme z trouby a vyklopené na mřížku nebo tác necháme úplně vychladnout.
Mezitím si dáme do kastrolu oloupaná a na hrubo nastrouhaná jablíčka, pokud jsou sušší, přidáme pár lžic vody, ochutíme cukrem a skořicí a krátce podusíme, aby už neměla čerstvou-syrovou chuť. Na konci dušení si ve sklence s 200 ml studené vody dobře rozmícháme bezbarvé dortové želé a přilijeme k jablečné směsi. promícháme a necháme jen krátce přejít varem. Ihned stáhneme z plotny a necháme také úplně vychladnout.
Na smetanovou vrstvu si ve velké míse ušleháme 2 šlehačky s cukrem do tuha (nedávám ztužovač, není potřeba). Do tuhé směsi již jen zamícháme nebo na nejpomalejší rychlost vešleháme tvarohy a zakysanou smetanu. Směs by měla mít jen jemnou, mírně nasládlou a mírně kyselou chuť. neměla by být přeslazená, nejvýraznější chuť má mít jablečná vrstva.
Na vychladlý korpus naneseme smetanovou vrstvu a na ni opatrně napatláme vychladlou jablíčkovou směs. Povrch uhladíme lžící a dáme vychladit. Hotové krájíme na řezy. Je to jemňoučká lahůdka.


Vygenerované za: 0.12 sekund
4,028,038 návštěv