Netradiční a luxusní modelované dorty a recepty

Hiearchie článků

Potahovací a modelovací hmoty na dorty

Co je fondán a co marcipán nebo mléčná hmota
Fondánová hmota je hmota cukrová, hlavní složkou je cukr a to hmoty jsou velice sladké. Je to například wiltonský fondán, ale i maďarská hmota K2 a taky velice oblíbená je belgická hmota White icing, dále italská Pasta Bianca Elite, Roll Decor Icing, Irca atd. To jsou hmoty průmyslově vyráběné a určené na modelování a potahování dortů. Jejich velkou výhodou je sněhobílá barva a dlouhá trvanlivost. Já mám na potahování oblíbenou K2 a úplně nejoblíbenější mám White icing, který na svých dortech používám nejvíc - na ozdoby i potah. Kromě toho se také prodávají tzv. základní fondánové hmoty, které se používají většinou na polévání věnečků a punčových řezů, ale už existují i recepty, jak po smíchání této fondánové hmoty se sušeným mlékem a dalšími ingrediencemi docílit výborné potahovací a modelovací hmoty.

Marcipán je hmota z mandlí a cukru. Je vynikající chuti, dá se s ní potahovat i z ní modelovat kytičky. Je poměrně drahá, ale ta chuť je prostě neopakovatelná. Nevýhodou snad může být jemné zažloutlé zabarvení. Pravý marcipán se prodává v různé kvalitě (v různém poměru cukru a mandlí) a podle toho je určený na potahování nebo i modelování ozdob.

Kromě těchto hmot se doma vyrábějí další, kterým často říkáme taky marcipán, ale není to správné označení. Je to většinou hmota ze sušeného mléka, které je levnější než mandle a dobře zpracovatelné. Pokud se do hmoty přidá mandlové aroma, je pak chuť výsledné hmoty podobná trošku pravému marcipánu. Touto hmotou lze také potahovat i z ní dělat ozdoby. Existuje ještě mnoho dalších receptů na různé potahovací a modelovací hmoty, mohu v tomto případě doporučit návštěvu webu www.dortomanie.cz , kde je celá sekce receptů na potahovací hmoty.
Všechny výše zmíněné hmoty lze barvit potravinářskými barvami. Pod tyto hmoty se v naprosté většině (pouze s výjimkou White icing) nedají dávat šlehačkové, tvarohové a jogurtové krémy. Pokud chcete naplnit dort takovým lehkým krémem s velkým množstvím vody, musíte na okraji dortu udělat mantinely z másla nebo máslového krému a pouze dovnitř dáte lehký krém a připadně ovoce. Celý povrch dortu je před potahováním nutno pomazat slabou vrstvou másla, máslového krému, hustého džemu nebo nugety a dobře vychladit. Potažené dorty se musejí skaldovat v chladu, v ledničce a nesmějí se ničím přikrývat, ani do ničeho balit.

Co je White icing (callebaut) a co K2 ? Dá se fondán udělat i doma?
Protože se stále opakují dotazy na tyto dvě hmoty, co jsou zač a jak se s nimi pracuje, tak jsem se rozhodla sem přidat konkrétnější popis. Hmoty White icing i K2 jsou fondánové hmoty. Jsou to hmoty, které jsou velice sladké a tvořené hlavně z cukru. Tyto dvě nejsou dělané doma, ale kupují se v obchodech s cukrářským zbožím. White icing Callebaut je belgický fondán a dá se koupit například u Malátků http://cukrarskepotreby.cz/ , kde stojí kilo cca 150 kč a taky u firmy HANA CZ s.r.o. Tovární 9 České Budějovice tel. 387204215. Je to 7kg kyblík a stojí cca 1000 kč. Hmota K2 je maďarská a dá se koupit například u firmy Fiala Praha http://www.fialapraha.cz/ Kilo stojí také něco kolem 150 kč. Balení po kile nebo po 10 kilech, kde je levnější a kilo vyjde asi na 130.
White icing je hmota, kterou se dají dobře potahovat dorty. Základní barva je sněhobílá, dá se barvit gelovými, tekutými i rozpuštěnými práškovými barvami. V základním stavu je poměrně tuhá, ale propracováním v rukou měkne a je velice tvárná. Po probarvení trochu změkne, ale po chvíli oschne a zase je tužší. Z této hmoty se dají dělat květiny, figurky a různé další ozdoby. Poměrně rychle zasychá a proto ozdoby dobře vytvrdnou. Jen tenké dlouhé ozdoby mají po vytvrdnutí tendenci se lámat, protože hmota vyschnutím začne být velice křehká. Na potaženém dortu, který musí být pod hmotou podmazán máslovým krémem (pudinkovým nebo s kaší) nebo hustým džemem nebo nugetou, hmota White icing nevysychá a je krásně pružná a měkká. Ovšem praktická zkušenost praví, že pod White icing lze podmazat i vyšlehanou šlehačku nebo pařížskou šlehačku a nic se neroztéká!
Na White icing se dá malovat barvami rozpuštěnými v silném alkoholu. Pro lesk dortu je možno i tuto hmotu potřít na dortu štětcem namočeným v silném alkoholu - například vodce, slivovici. Alkohol rychle vyprchá, není cítit, dort mohou jíst i děti a povrch je krásně lesklý. Lesku lze dosáhnout i potřením povrchu slabou vrstvou oleje. Ozdoby na White icing lepíme jen vodou nebo vodou s cukrem, také lze použít kapičku sirupu či Decorge nebo jedlé lepidlol. Větší a těžší ozdoby se dají přilepit rozpuštěnou čokoládovou polevou.
Dort potažený White icingem uchováváme v lednici, ale ničím nepřikrýváme, nebalíme. Tato hmota jde vyválet velice tence, někdy není třeba ji podsypávat, někdy podsypeme lehce moučkovým cukrem (někdo používá i Solamyl), aby se nelepila k desce. Na potažení dortu, tak aby se schovaly nerovnosti a dort byl krásně hladký, je však dobré hmotu vyválet na sílu cca 3 - 4 mm. Také se pak dobře dělají ozdobné okraje kleštičkami. Chuť hmoty White icing je sladká a lehce do ovocna.
Hmota K2 je vynikající na potahování dortů. Má velice podobné vlastnosti jako White icing. Je také sněhobílá. Je však měkčí. Dá se dobře probarvovat a je pružná a dobře se vyvaluje. Chuť má sladkou a lehce po mandlích. Schne a tvrdne velice dlouho a na květy nebo i další ozdoby jako jsou figurky se vlastně nehodí. Přesto jsou některé cukrařinky, které dělají i květy z hmoty K2. Povrch K2 lze také potřít pro lesk alkoholem nebo olejem a pod potah opět musíme podmazat něčím mastným a hustým, aby se neroztekl.
Podobné vlastnosti jako White icing má i hmota Pasta Dama, kterou lze také koupit v některých obchodech s cukrářskými potřebami.
Domácí fondán si lze udělat, recepty lze nalézt na Internetu.

Mléčná potahovací a modelovací hmota podle Arielll
200g sušeného polotučného mléka (Laktino)
200g moučkového cukru
4 lžičky oleje (kdo chce mít hmotu měkčí, přidá až 4 lžíce oleje)
3 - 4 lžíce pšeničného sirupu (dá se koupit v prodejnách s biopotravinami a dá se případně nahradit kukuřičným sirupem nebo medem, ale tmavá barva zbarví i výslednou hmotu)
několik kapek mandlové tresti
trošku teplé vody (s vodou opatrně, velmi snadno se přeleje a potom se musí přidávat stejný díl sušeného mléka a moučkového cukru).
Některé cukrářky dělají tento "marcipán" v domácí pekárně. Stím já zkušenost nemám, takže vše propracovávám ručně tak dlouho až je hmota jako plastelína. Barvím jen části hotové hmoty. Dnes používám na barvení gelové potravinářské barvy, které jsou sice dražší, ale dobře se s nimi pracuje. Hotovou hmotu můžeme rozvalovat a potahovat s ní dort, stejně dobře ji můžeme použít na modelování květin i figurek. Hmotu uchovávám zabalenou v mikroténovém sáčku a uzavřené v dóze v ledničce.
Mléčná hmota se Salkem
1 krabice sušeného polotučného nebo plnotučného mléka (Laktino je nejlepší, dále lze použít Sunar)
1 plechovka hustého sladkého Salka
1 lžička oleje
několik kapek mandlové tresti
voda, případně moučkový cukr
Smícháme a vypracujeme "marcipán", který se téměř nelepí a je tuhý jako plastelína. Zahustit lze moučkovým cukrem, zředit vodou. Hmotu lze použít napotažení doprtu i na modelování. Díky její pružnosti lze dělat i velmi tenké květinové lístečky.
Jednoduchá potahovací hmota z bonbonů Marshmellow nebo např. Opičáci JOJO
Bonbóny Marshmelow nebo Opičáci JOJO
moučkový cukr
voda
případně potravinářské barvy
Do velké nejlépe skleněné mísy dáme bonbony. Na dort o průměru 23 cm dáme asi dvě třetiny sáčku bonbonů Marshmellow nebo skoro celý sáček Opičáků. Opičáci bývají různě barevní, proto doporučuji koupit více sáčků a vybrat si barvu, jakou bude mít výsledný potah na dortu. Pokud seženeme bílé bonbony Marshmellow, pak je můžeme obarvit na požadovaou barvu. Práškové barvy rozpustíme v minimálním množství vody a pokapem bonbony. Pokud nebarvíme, pokapeme bonbony jen vodou nebo několika kapkami citronové šťávy. Dáme na několik málo sekund do mikrovlnné trouby rozpustit. Pozor, proces je velice rychlý a bonbony se po rozpuštění rychle spálí. Vyjmeme z mikrovlnky a opatrně dáme mísu na pracovní stůl. Obsah je velice horký!!! Přisypeme moučkový cukr a mícháme. Cukru bude potřeba docela hodně, dlouho se bude hmota velice lepit a vypadat nechutně. Stále mícháme a přidáváme cukr. Když už nejde míchat, vyndáme na desku a zpracováváme ručně. Pokud hmota ztuhne, dáme ji na chviličku zahřát do mikrovlnky a pak se s ní dá dále pracovat. Touto hmotou lze potahovat dorty, ale je hodně sladká. Táké se z ní dají vykrajovat například listy.

Komentáře

1 #11 cukrarinka
dne 26.11.2012 10:40
Hanko a ostatní, černou barvu hmoty docílíte například tak, že do hmoty přidáte kakao, až je hnědá. Pokud by víc ztuhla, tak ještě kapičku vody a vše dobře zapracovat. Hnědou hmotu pak snadno dobarvíte potravinářskou černou barvou.
jianbin #12 jianbin
dne 24.11.2015 02:56
jianbin1124
tiffany jewelry
michael kors outlet online
basketball shoes
the north face
nike soccer shoes
ghd hair straighteners
louis vuitton handbags outlet store
tory burch handbags
belstaff jackets
nfl jerseys wholesale
ugg outlet
ugg boots outlet
minnesota vikings
coach outlet store
wedding dresses
canada goose sale
ugg outlet
north face jackets,north face,the north face,northface,north face outlet,north face jackets clearance,the north face
cheap ugg boots
polo ralph lauren outlet
cheap oakley sunglasses
adidas jeremy scott
iphone cases
true religion jeans
nike air max 2014
gucci
hollister
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
bottega veneta outlet online
nba jerseys wholesale
michael kors,michael kors canada,michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors outlet canada
designer handbags
ugg boots
nfl jerseys wholesale
nba jerseys wholesale
mizuno shoes
michael kors outlet store
tory burch shoes
nike running shoes
michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
indianapolis colts
san antonio spurs
ralph lauren
cheap ray ban sunglasses
nike air huarache,nike huarache,nike huarache sneakers,nike huarache shoes
new york giants
the north face jackets
pandora outlet
canada goose jackets
true religion sale
coach outlet online
longchamp bags
nike free run uk
hermes belt for men
hermes bags
michael kors online outlet
rayban sunglasses
lacoste polo
cleveland cavaliers
barbour uk
uggs on sale
new orleans saints
air jordan 4 free shipping
louis vuitton outlet online
ray ban sunglasses
uggs outlet
ed hardy outlet
cheap oakley sunglasses
mbt sneakers
louis vuitton
golden state warriors
chanel handbags
swarovski outlet
instyler ionic styler,instyler,instyler ionic styler pro
michael kors handbags store
asics
cheap ugg boots
coach outlet
chicago bulls
oakley sunglasses cheap
cheap jordans
coach outlet store
futbol baratas
tods shoes
nike roshe run
cyber monday
nobis outlet
timberland outlet
cheap nfl jerseys
oakley sunglasses wholesale
north face jackets
true religion jeans,cheap true religion jeans,true religion jeans wholesale,true religion outlet,true religion sale,true religion outlet online
ralph lauren sale
fred perry shirts
prada outlet store
michael kors outlet store
true religion jeans
michael kors uk
mont blanc
michael kors outlet store
wellensteyn coats
giuseppe zanotti sale
ralph lauren polo shirts
valentino shoes
san francisco 49ers
ray ban sunglasses
replica watches
louboutin uk
roshe run women
abercrombie fitch
air jordan 11 free shipping
ugg boots clearance
mlb jerseys wholesale
beats by dr dre
winter jackets outlet
hollister,hollister canada,abercrombie and fitch,abercrombie,abercrombie fitch,abercrombie kids,a&f
snapback hats
snow boots outlet
ferragamo shoes
hollister shirts
toms outlet
converse sneakers
ugg outlet store
michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
louis vuitton bags on sale
rolex watches
pittsburgh steelers
seattle seahawks
prada outlet
fitflop outlet
michael kors outlet
rolex watches,swiss watch,replica watches,rolex watches for sale,replica watches uk,rolex watches replica,rolex watches for sales
oklahoma city thunder
canada goose outlet
atlanta falcons
chicago bears
woolrich clothing
michael kors outlet online
chicago blackhawks
nike air max 90
ugg outlet
ugg boots on sale
karen millen dresses
oakley
ray ban sunglasses,ray ban sunglasses outlet,ray ban,rayban,ray bans,ray ban outlet,ray-ban,raybans,ray ban wayfarer,ray-ban sunglasses,raybans.com,rayban sunglasses,cheap ray ban
michael kors outlet store
miami dolphins
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
uggs outlet
salomon speedcross 3
lebron 12
michael kors outlet online
mulberry outlet online
ugg outlet
links of london uk
michael kors handbags sale
new york jets
nike shoes
kansas city chiefs
louis vuitton outlet
hollister pas cher
miami heat
nike air max
wedding dresses
soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
nike huarache
canada goose coats
philadelphia eagles
juicy couture sale
polo ralph lauren uk
puma shoes
black friday
north face outlet
nike sneakers
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralph lauren polo
michael kors outlet store
ugg clearance
christian louboutin
canada goose sale
kobe bryants shoes 2015
cheap oakley sunglasses
arizona cardinals
denver broncos
north face outlet online
soccer jerseys,soccer jerseys wholesale,soccer jerseys cheap,soccer jerseys for sale,cheap soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
los angeles lakers
cheap oakley sunglasses
washington redskins
green bay packers
moncler jackets
nike trainers uk
michael kors handbags
true religion outlet,true religion jeans,true religion kids,true religion jeans sale,true religion jeans for men,true religion jacket,true religion sale
jordan shoes
baltimore ravens
oakley sunglasses
air jordan 13 free shipping
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
cheap jordans
nike free
kobe 9 elite
lacoste polo
new england patriots
oakley outlet
ugg uk outlet
mulberry,mulberry handbags,mulberry outlet,mulberry bags,mulberry uk
michael kors handbags
coach outlet store
michael kors factory sale
cheap oakley sunglasses
lululemon outlet store
nike outlet
lebron james shoes,lebron 12,lebron 12 shoes,lebron sneakers,lebron iv,lebron 11,lebron 10
ray ban sunglasses outlet,ray ban usa,ray ban sunglasses,ray ban,rayban,ray bans,rayban sunglasses,cheap ray ban,ray ban outlet,ray-ban,raybans,ray ban wayfarer,ray-ban sunglasses
babyliss outlet
hermes bags
cheap mlb jerseys
canada goose outlet
air force one shoes
supra footwear
louis vuitton uk
nhl jerseys wholesale
cheap uggs
michael kors outlet sale
coach outlet online,coach purses,coach handbags,coach bags,coach handbags sale,coach handbags outlet
ugg boots
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
air jordan shoes
monster beats
ugg boots
ray-ban sunglasses
coach outlet online
dallas cowboys
moncler outlet
cheap uggs
hollister clothing store
air jordan shoes
michael kors factory store,michael kors outlet online sale,michael kors,kors outlet,michael kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
ray ban
michael kors handbags wholesale
new york knicks
new balance sale
pandora charms
calvin klein,calvin klein outlet online,calvin klein wholesale,calvin klein shoes,calvin klein underwear,calvin klein coats,calvin klein handbags
replica handbags
moncler coats
celine outlet online
football shirts uk,soccer jerseys uk,cheap soccer jerseys uk
lululemon outlet
oakley outlet online
canada goose jackets
ray ban sunglasses outlet,ray ban sunglasses,ray ban,rayban,ray bans,ray ban outlet,ray-ban,raybans,ray ban wayfarer,ray-ban sunglasses,raybans.com,rayban sunglasses,cheap ray ban
cheap toms
vans sneakers
barbour clothing
louis vuitton outlet online
michael kors uk outlet
black friday
nike air foamposite one,foamposite,foamposites,foamposite release 2015,foamposite sneakers,foamposites for sale,foamposite gold
michael kors usa
louis vuitton outlet
uggs outlet
coach outlet,coach outlet online,coach outlet store
tiffany jewelry
prada handbags
louis vuitton outlet store
christian louboutin shoes
tommy hilfiger outlet
longchamp outlet online
michael kors uk outlet
winter coats outlet
michael kors handbags clearance
oakland raiders
marc jacobs outlet
los angeles clippers
ray ban sale
chanel handbags
ysl outlet online
boston celtics
swarovski outlet
hermes outlet online
tods shoes,tods shoes sale,tods sale,tods outlet online,tods outlet store,tods factory outlet
michael kors wallets for women
chanel outlet store online
mac makeup
parajumpers sale
cyber monday
tiffany jewellery
tory burch sandals
north face jackets
michael kors outlet store
adidas outlet store

Přidat komentář

Jméno:

Validační kód
Vygenerované za: 0.08 sekund
866,668 návštěv