Netradiční a luxusní modelované dorty a recepty

Hiearchie článků

Potahovací a modelovací hmoty na dorty

Co je fondán a co marcipán nebo mléčná hmota
Fondánová hmota je hmota cukrová, hlavní složkou je cukr a to hmoty jsou velice sladké. Je to například wiltonský fondán, ale i maďarská hmota K2 a taky velice oblíbená je belgická hmota White icing, dále italská Pasta Bianca Elite, Roll Decor Icing, Irca atd. To jsou hmoty průmyslově vyráběné a určené na modelování a potahování dortů. Jejich velkou výhodou je sněhobílá barva a dlouhá trvanlivost. Já mám na potahování oblíbenou K2 a úplně nejoblíbenější mám White icing, který na svých dortech používám nejvíc - na ozdoby i potah. Kromě toho se také prodávají tzv. základní fondánové hmoty, které se používají většinou na polévání věnečků a punčových řezů, ale už existují i recepty, jak po smíchání této fondánové hmoty se sušeným mlékem a dalšími ingrediencemi docílit výborné potahovací a modelovací hmoty.

Marcipán je hmota z mandlí a cukru. Je vynikající chuti, dá se s ní potahovat i z ní modelovat kytičky. Je poměrně drahá, ale ta chuť je prostě neopakovatelná. Nevýhodou snad může být jemné zažloutlé zabarvení. Pravý marcipán se prodává v různé kvalitě (v různém poměru cukru a mandlí) a podle toho je určený na potahování nebo i modelování ozdob.

Kromě těchto hmot se doma vyrábějí další, kterým často říkáme taky marcipán, ale není to správné označení. Je to většinou hmota ze sušeného mléka, které je levnější než mandle a dobře zpracovatelné. Pokud se do hmoty přidá mandlové aroma, je pak chuť výsledné hmoty podobná trošku pravému marcipánu. Touto hmotou lze také potahovat i z ní dělat ozdoby. Existuje ještě mnoho dalších receptů na různé potahovací a modelovací hmoty, mohu v tomto případě doporučit návštěvu webu www.dortomanie.cz , kde je celá sekce receptů na potahovací hmoty.
Všechny výše zmíněné hmoty lze barvit potravinářskými barvami. Pod tyto hmoty se v naprosté většině (pouze s výjimkou White icing) nedají dávat šlehačkové, tvarohové a jogurtové krémy. Pokud chcete naplnit dort takovým lehkým krémem s velkým množstvím vody, musíte na okraji dortu udělat mantinely z másla nebo máslového krému a pouze dovnitř dáte lehký krém a připadně ovoce. Celý povrch dortu je před potahováním nutno pomazat slabou vrstvou másla, máslového krému, hustého džemu nebo nugety a dobře vychladit. Potažené dorty se musejí skaldovat v chladu, v ledničce a nesmějí se ničím přikrývat, ani do ničeho balit.

Co je White icing (callebaut) a co K2 ? Dá se fondán udělat i doma?
Protože se stále opakují dotazy na tyto dvě hmoty, co jsou zač a jak se s nimi pracuje, tak jsem se rozhodla sem přidat konkrétnější popis. Hmoty White icing i K2 jsou fondánové hmoty. Jsou to hmoty, které jsou velice sladké a tvořené hlavně z cukru. Tyto dvě nejsou dělané doma, ale kupují se v obchodech s cukrářským zbožím. White icing Callebaut je belgický fondán a dá se koupit například u Malátků http://cukrarskepotreby.cz/ , kde stojí kilo cca 150 kč a taky u firmy HANA CZ s.r.o. Tovární 9 České Budějovice tel. 387204215. Je to 7kg kyblík a stojí cca 1000 kč. Hmota K2 je maďarská a dá se koupit například u firmy Fiala Praha http://www.fialapraha.cz/ Kilo stojí také něco kolem 150 kč. Balení po kile nebo po 10 kilech, kde je levnější a kilo vyjde asi na 130.
White icing je hmota, kterou se dají dobře potahovat dorty. Základní barva je sněhobílá, dá se barvit gelovými, tekutými i rozpuštěnými práškovými barvami. V základním stavu je poměrně tuhá, ale propracováním v rukou měkne a je velice tvárná. Po probarvení trochu změkne, ale po chvíli oschne a zase je tužší. Z této hmoty se dají dělat květiny, figurky a různé další ozdoby. Poměrně rychle zasychá a proto ozdoby dobře vytvrdnou. Jen tenké dlouhé ozdoby mají po vytvrdnutí tendenci se lámat, protože hmota vyschnutím začne být velice křehká. Na potaženém dortu, který musí být pod hmotou podmazán máslovým krémem (pudinkovým nebo s kaší) nebo hustým džemem nebo nugetou, hmota White icing nevysychá a je krásně pružná a měkká. Ovšem praktická zkušenost praví, že pod White icing lze podmazat i vyšlehanou šlehačku nebo pařížskou šlehačku a nic se neroztéká!
Na White icing se dá malovat barvami rozpuštěnými v silném alkoholu. Pro lesk dortu je možno i tuto hmotu potřít na dortu štětcem namočeným v silném alkoholu - například vodce, slivovici. Alkohol rychle vyprchá, není cítit, dort mohou jíst i děti a povrch je krásně lesklý. Lesku lze dosáhnout i potřením povrchu slabou vrstvou oleje. Ozdoby na White icing lepíme jen vodou nebo vodou s cukrem, také lze použít kapičku sirupu či Decorge nebo jedlé lepidlol. Větší a těžší ozdoby se dají přilepit rozpuštěnou čokoládovou polevou.
Dort potažený White icingem uchováváme v lednici, ale ničím nepřikrýváme, nebalíme. Tato hmota jde vyválet velice tence, někdy není třeba ji podsypávat, někdy podsypeme lehce moučkovým cukrem (někdo používá i Solamyl), aby se nelepila k desce. Na potažení dortu, tak aby se schovaly nerovnosti a dort byl krásně hladký, je však dobré hmotu vyválet na sílu cca 3 - 4 mm. Také se pak dobře dělají ozdobné okraje kleštičkami. Chuť hmoty White icing je sladká a lehce do ovocna.
Hmota K2 je vynikající na potahování dortů. Má velice podobné vlastnosti jako White icing. Je také sněhobílá. Je však měkčí. Dá se dobře probarvovat a je pružná a dobře se vyvaluje. Chuť má sladkou a lehce po mandlích. Schne a tvrdne velice dlouho a na květy nebo i další ozdoby jako jsou figurky se vlastně nehodí. Přesto jsou některé cukrařinky, které dělají i květy z hmoty K2. Povrch K2 lze také potřít pro lesk alkoholem nebo olejem a pod potah opět musíme podmazat něčím mastným a hustým, aby se neroztekl.
Podobné vlastnosti jako White icing má i hmota Pasta Dama, kterou lze také koupit v některých obchodech s cukrářskými potřebami.
Domácí fondán si lze udělat, recepty lze nalézt na Internetu.

Mléčná potahovací a modelovací hmota podle Arielll
200g sušeného polotučného mléka (Laktino)
200g moučkového cukru
4 lžičky oleje (kdo chce mít hmotu měkčí, přidá až 4 lžíce oleje)
3 - 4 lžíce pšeničného sirupu (dá se koupit v prodejnách s biopotravinami a dá se případně nahradit kukuřičným sirupem nebo medem, ale tmavá barva zbarví i výslednou hmotu)
několik kapek mandlové tresti
trošku teplé vody (s vodou opatrně, velmi snadno se přeleje a potom se musí přidávat stejný díl sušeného mléka a moučkového cukru).
Některé cukrářky dělají tento "marcipán" v domácí pekárně. Stím já zkušenost nemám, takže vše propracovávám ručně tak dlouho až je hmota jako plastelína. Barvím jen části hotové hmoty. Dnes používám na barvení gelové potravinářské barvy, které jsou sice dražší, ale dobře se s nimi pracuje. Hotovou hmotu můžeme rozvalovat a potahovat s ní dort, stejně dobře ji můžeme použít na modelování květin i figurek. Hmotu uchovávám zabalenou v mikroténovém sáčku a uzavřené v dóze v ledničce.
Mléčná hmota se Salkem
1 krabice sušeného polotučného nebo plnotučného mléka (Laktino je nejlepší, dále lze použít Sunar)
1 plechovka hustého sladkého Salka
1 lžička oleje
několik kapek mandlové tresti
voda, případně moučkový cukr
Smícháme a vypracujeme "marcipán", který se téměř nelepí a je tuhý jako plastelína. Zahustit lze moučkovým cukrem, zředit vodou. Hmotu lze použít napotažení doprtu i na modelování. Díky její pružnosti lze dělat i velmi tenké květinové lístečky.
Jednoduchá potahovací hmota z bonbonů Marshmellow nebo např. Opičáci JOJO
Bonbóny Marshmelow nebo Opičáci JOJO
moučkový cukr
voda
případně potravinářské barvy
Do velké nejlépe skleněné mísy dáme bonbony. Na dort o průměru 23 cm dáme asi dvě třetiny sáčku bonbonů Marshmellow nebo skoro celý sáček Opičáků. Opičáci bývají různě barevní, proto doporučuji koupit více sáčků a vybrat si barvu, jakou bude mít výsledný potah na dortu. Pokud seženeme bílé bonbony Marshmellow, pak je můžeme obarvit na požadovaou barvu. Práškové barvy rozpustíme v minimálním množství vody a pokapem bonbony. Pokud nebarvíme, pokapeme bonbony jen vodou nebo několika kapkami citronové šťávy. Dáme na několik málo sekund do mikrovlnné trouby rozpustit. Pozor, proces je velice rychlý a bonbony se po rozpuštění rychle spálí. Vyjmeme z mikrovlnky a opatrně dáme mísu na pracovní stůl. Obsah je velice horký!!! Přisypeme moučkový cukr a mícháme. Cukru bude potřeba docela hodně, dlouho se bude hmota velice lepit a vypadat nechutně. Stále mícháme a přidáváme cukr. Když už nejde míchat, vyndáme na desku a zpracováváme ručně. Pokud hmota ztuhne, dáme ji na chviličku zahřát do mikrovlnky a pak se s ní dá dále pracovat. Touto hmotou lze potahovat dorty, ale je hodně sladká. Táké se z ní dají vykrajovat například listy.

Komentáře

1 #11 cukrarinka
dne 26.11.2012 10:40
Hanko a ostatní, černou barvu hmoty docílíte například tak, že do hmoty přidáte kakao, až je hnědá. Pokud by víc ztuhla, tak ještě kapičku vody a vše dobře zapracovat. Hnědou hmotu pak snadno dobarvíte potravinářskou černou barvou.
TerenceErask #12 TerenceErask
dne 02.11.2016 16:03
throughout 2013. <a href=http://www.michaelkorsoutlethandbags.org>michael kors outlet</a>, to the hospital for evaluation. <a href=http://www.leverreasoi.fr>chaussure louis vuitton homme</a>, Yet even with this solid backdrop, the ETF industry could be in for some surprises this year. There are plenty of untapped markets out there, while, <a href=http://www.pochettelouisvuitton.fr>louis vuitton soldes</a>.If you are looking for MP3 players that you can record music from the radio, the Samsung P3 MP3 Player is definitely worth a look. With a WQVGA 480 <a href=http://www.usaguccioutletofficial.com>gucci usa</a>, righteous bandwagon: "I am beyond horrified" tweeted one guy. <a href=http://www.pochettelouisvuitton.fr>louis vuitton soldes</a>, The twins claimed the title in the Synchronized Swimming World Cup last year, and now they are forecast to blow the world away with a revised edition, <a href=http://www.usaguccioutletofficial.com>gucci outlet</a>.
chenlina #13 chenlina
dne 15.12.2016 10:34
ugg australia
louis vuitton
nike outlet
adidas nmd
ralph lauren
ugg australia
coach outlet
cheap basketball shoes
ray ban sunglasses
tory burch outlet
tory burch handbags
moncler jackets
mont blanc pens
louboutin shoes
moncler jacket
jordan pas cher
louis vuitton handbags
ralph lauren polo shirts
coach factory outlet
gucci belts
new york knicks jerseys
adidas yeezy
coach factory outlet
ugg boots
ugg boots
louis vuitton outlet
louis vuitton
prada outlet
louis vuitton outlet
uggs australia
longchamp bags
tory burch outlet
moncler pas cher
ralph lauren polo
tory burch handbags
cheap ugg boots
canada goose jackets
mcm bags
michael kors outlet
ray ban glasses
adidas nmd shoes
uggs outlet
nike outlet store
ugg outlet
retro jordans
ray ban sunglasses
roshe run
giuseppe zanotti
ugg uk
miami heat jerseys
gucci outlet
coach outlet
ugg boots
coach factory outlet
tods shoes
fitflops
adidas yeezy boost
michael kors outlet
ugg boots uk
coach outlet
replica watches
chanel outlet
louis vuitton
nike outlet
uggs outlet
jordan femme
prada handbags
coach outlet store online
ralph lauren
louis vuitton outlet
polo ralph lauren
coach outlet
pandora jewelry
louis vuitton outlet
ralph lauren polo uk
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
supra sneakers
oakley sunglasses wholesale
hollister clothing
coach outlet
chanel handbags
nike trainers
canada goose
gucci outlet store
denver broncos jerseys
cheap nfl jerseys
ugg boots
tommy hilfiger outlet
canada goose outlet
michael kors handbags
air jordans
ugg outlet
oakley sunglasses
oakley sunglasses
uggs outlet
cheap jerseys
hermes handbags
louis vuitton outlet
uggs sale
hollister clothing
adidas nmd
canada goose jackets
tiffany and co jewelry
ugg boots
canada goose
louis vuitton uk
mbt shoes
nike air max
beats by dre
coach outlet
louis vuitton outlet
coach outlet online
ugg boots
moncler
louis vuitton handbags
hollister clothing
ray bans
michael kors outlet
minnesota vikings jerseys
ray ban glasses
canada goose
coach factory outlet
ray ban sunglasses
louis vuitton outlet stores
ugg outlet
cleveland cavaliers jerseys
true religion jeans
nhl jerseys
adidas outlet online
nike nfl jerseys
ray ban sunglasses
toms shoes
toms shoes
canada goose outlet
nike roshe run
louis vuitton handbags
cheap jordans
ugg outlet
adidas outlet
christian louboutin paris
cincinnati bengals jerseys
coach outlet
red bottom shoes
uggs uk
uggs pas cher
mbt outlet
replica watches for sale
ray ban wayfarer
rolex watches
gucci outlet
michael kors
michael kors uk
longchamp pas cher
louis vuitton handbags
canada goose uk
christian louboutin shoes
abercrombie kids
cheap jordans
oakley vault
seattle seahawks jerseys
ugg boots
nba jerseys
cheap ray ban sunglasses
ed hardy clothing
ugg outlet
canada goose jackets
oakley store
moncler uk
timberland shoes
ray ban sunglasses
ugg boots paris
uggs sale
timberland outlet
gucci outlet
prada outlet
true religion uk
christian louboutin outlet
ugg italia
cheap oakley sunglasses
nhl jerseys cheap
tiffany and co
canada goose
adidas yeezy 350
mont blanc mountain pen
coach factory outlet
coach outlet store online clearances
louis vuitton outlet
louis vuitton
adidas superstar
pandora jewelry
uggs outlet
ugg outlet
chicago bulls jerseys
oakley sunglasses
canada goose jackets
fitflop shoes
oklahoma city thunder jerseys
rolex watches
cheap ugg boots
abercrombie & fitch
canada goose
michael kors outlet
polo ralph lauren
gucci handbags
coach outlet online
louis vuitton outlet
coach outlet
golden state warriors jerseys
roshe run flyknit
burberry outlet
ralph lauren uk
abercrombie
michael kors
tommy hilfiger outlet
san antonio spurs jerseys
tiffany and co
louis vuitton handbags
christian louboutin heels
ralph lauren outlet
louis vuitton outlet
coach outlet
michael kors outlet
gucci outlet
kate spade outlet
canada goose outlet
oakley sunglasses canada
tiffany jewelry
louboutin uk
christian louboutin heels
jordan retro
adidas yeezy
ugg outlet
timberland boots
true religion outlet
gucci outlet
fitflops
michael kors outlet
jordans
ray ban sunglasses
chaussures louboutin
celine outlet
fitflops
hermes bags
louboutin shoes
michael kors outlet
michael kors outlet
canada goose sale
ralph lauren polo
mont blanc pens
moncler
fitflops sale clearance
los angeles clippers jerseys
nike roshe run
cheap jordan shoes
north face jackets
pandora jewelry official site
dallas mavericks jerseys
toms uk
scarpe hogan
adidas shoes
moncler jackets
true religion jeans
nike air max pas cher
canada goose outlet
adidas trainers
kate spade
ray ban sunglasses uk
christian louboutin sale
louis vuitton
fitflops
michael kors handbags
michael kors
oakley sunglasses
rolex watches
moncler uk
celine handbags
pandora charms
true religion jeans
ugg boots
cheap ugg boots
coach outlet online
louis vuitton
cheap mlb jerseys
canada goose
pandora charms
ray ban wayfarer
ugg outlet
michael kors handbags
ralph lauren outlet
adidas shoes
canada goose jackets
kate spade outlet
ray ban pas cher
canada goose jackets
oakley sunglasses
polo ralph lauren outlet
ugg boots outlet
cheap jordans
cheap jordans
nike tn pas cher
polo ralph lauren
ugg boots
air max sale
canada goose outlet
michael kors
boston celtics jerseys
coach outlet online
louis vuitton outlet
mont blanc mountain pen
timberland boots
cheap toms shoes
coach canada
hollister clothing
canada goose pas cher
coach outlet
louis vuitton canada
fitflop sandals
christian louboutin pas cher
cheap nba jerseys
north face jackets
the north face
ralph lauren outlet
ray ban sunglasses
oakley sunglasses
michael kors outlet clearance
replica watches
canada goose outlet
washington wizards jerseys
hollister kids
ray ban sunglasses
mont blanc pens
toms wedges
louboutin outlet
michael kors handbags
coach outlet store online
polo ralph lauren
louis vuitton handbags
louboutin shoes
rolex watches outlet
cheap ray ban sunglasses
coach outlet
north face
polo ralph lauren
louis vuitton
uggs outlet
kate spade outlet
ugg outlet
louis vuitton outlet
kate spade
cheap jordan shoes
true religion jeans
the north face jackets
oakley sunglasses
toms shoes
louis vuitton outlet
canada goose outlet
coach outlet
sac louis vuitton
moncler outlet
oakley sunglasses
michael kors outlet
ugg outlet
ugg boots
coach outlet
air jordans
louis vuitton
nike air max uk
michael kors handbags
ralph lauren outlet
louis vuitton
fitflops sale clearance
moncler paris
ugg boots
oakley sunglasses outlet
longchamp outlet
coach handbags
uggs outlet
gucci uk
louis vuitton outlet
toms shoes
pandora uk
true religion outlet
christian louboutin sale
adidas originals
rolex watches
true religion jeans
ralph lauren polo
michael kors
retro jordans
pittsburgh steelers jerseys
louis vuitton outlet
mlb jerseys
louboutin outlet
ugg boots
michael kors canada
new england patriots jerseys
ugg boots
seattle seahawks jerseys
nike air max
ugg boots outlet
ugg outlet
canada goose sale
chenlina20161215
jianbin1216 #14 jianbin1216
dne 16.12.2016 07:56
maybee #15 maybee
dne 13.01.2017 07:26
<a href="http://www.tobentheth.com/" title="Michael Kors Stores Australia"><strong>Michael Kors Stores Australia</strong></a></p><p>
<a href="http://www.forlobagsc.com/" title="Michael Kors Tote Bag Australia"><strong>Michael Kors Tote Bag Australia</strong></a></p><p>
maybee #16 maybee
dne 13.01.2017 07:27
Rolex Watch For Cheap
Omega Cheap Watches
Omega Constellation
Cheap Omega Seamaster 
Omega Watches Factory Outlet
Omega Sale
Omega Clearance
Louis Vuitton Backpack
Chanel Purses For Cheap
Gucci For Cheap Online 
Ray Ban Sale Uk
Cheap Ray Ban Sunglasses Uk
Black Yeezy 350 Sale
Kanye West Yeezy Price
Wholesale Yeezy Boost
Yeezy Boost Offical
Yeezy Boost Nederland
Yeezy 350 Boost
Kanye West Yeezy Trainers
Yeezy Boost 350 Chile
Adidas Yeezy Boost
Adidas Yeezy Boost Outlet
Chaussure Yeezy Outlet
Kanye West Adidas Pas Cher
Yeezy 350 Boost Pas Cher
Kanye West Shoes Yeezy
Yeezy Replica For Sale
Yeezy Shoes For Sale
Replica Yeezys For Sale
Cheap Yeezys For Sale
Yeezy Shoes For Women
Real Yeezys For Sale
Yeezy Specials Uk
Yeezus Shoes
Yeezys For Cheap
Real Yeezy Boost 350 For Sale
Yeezy Boost 350 Price Uk
Adidas Yeezy Uk
Yeezy Black Release
Adidas Yeezy Boost 350
Cheap Black Yeezy Boost
[url=http://www.basketshoesforce.com ]Nike Pas Cher[/url]
Australia Pandora Charm
Pandora Sale 2014
Pandora Canada Outlet
Cheap Pandora Charms
Authentic Pandora Charms Cheap
Pandora Sale Uk
Pandora Discount Code
Pandora Uk Stores
Discount Pandora Charms
Pandora Bracelet Specials
Discontinued Pandora Charms
Pandora Disney Charms
Pandora Uk Online Shop
Pandora Rings Uk
Pandora Rings Australia
Pandora Sale Online
Pandora Discount Store
Pandora Nhs Discount
Pandora Free Delivery
Pandora Outlet Uk Genuine
Pandora Disney
Pandora Boutique
Pandora Pas Cher
Pandora Charms Uk
Pandora Charms Sale
Pandora Charms Sale Clearance
Pandora Charms Ebay
Armani Uk
Armani Jeans Uk
Mens Armani Suits
Black Armani Suit
Ralph Lauren Polo Shirts
Ralph Lauren Sale Uk
Polo Ralph Lauren Shirts
Michael Kors Wallet Australia
Mk Australia
Michael Kors Outlet Australia
Designer Replicas
Michael Kors Australia Store
Michael Kors Watches Cheap
Michael Kors Watch Outlet
Replica Michael Kors Bags
Michael Kors Purses Ebay
Mens Gold Michael Kors Watches
Mens Michael Kors Gold Watch
Michael Kors Uk Bags Sale
Michael Kors Outlet Watch
Michael Kors Online Australia
Michael Kors Discount Uk
Selma Michael Kors Uk
Michael Kors Uk Selma
Michael Kors Wallet Uk
Michael Kors Satchel Uk
Michael Kors Bag Winter
Michael Kors Fulton Shoulder Bag
Michael Kors Handbags Sale
Replica Michael Kors
Michael Kors Wholesale
Clearance Michael Kors
Michael Kors Logo Link Bracelet
Michael Kors Purse Ebay
Michael Kors Sac A Main
Ebay Michael Kors Bags
Michael Kors Replicas
Michael Kors Purse Canada
Michael Kors Handbags Ebay Uk
Sac A Main Kors
Sac Femme Pas Cher
Scania Coach Sales
Www Coach Com Sale
Sale On Coach Bags
Coach Outlet Online Store Authentic
Coach Com Handbags Sale
Coach Poppy Handbags
Coach Handbags Pink
Coach Bags On Sale
Poppy Coach Handbags
Coach Handbags Deals
Coach Bag Uk
Inexpensive Coach Purses
Coach Handbags Clearance
Real Coach Handbags
Coach Handbags Purple
Coach Bags Sale Uk
Coach For Sale Uk
Coach Men Sale
Coach Outlet Clearance Sale
Coach Leather Bag Sale
Coach Purses Handbags
Sac De Cours Pas Cher
Coach Sac A Main
Sac Coach Pas Cher
Coach Sac Femme
Wholesale Coach Bags
Cheap Authentic Coach Bags
Ebay Usa Coach Bags
Yeezy Outlet
Pandora France 
Bracelet Pandora Pas Cher
Cheap Giorgio Armani 
Sac A Main Coach
Michael Kors Purses Canada
Michael Kors Outlet Watches
Buy Michael Kors Canada
Discount Michael Kors
Cheap Michael Kors
Michael Kors Canada Outlet Online
Michael Kors Handbags Clearance
Michael Kors Sale Canada
Michael Kors Australia Bags
Michael Kors Australia Outlet
Michael Kors Wallets Australia
Michael Kors Stores Australia
Michael Kors Tote Bag Australia

Přidat komentář

Jméno:

Validační kód
Vygenerované za: 0.38 sekund
1,387,649 návštěv